Jdi na obsah Jdi na menu

Partner

Stará Masna

Mediální partner

rádio Rock Max

Rádio Kroměříž

Hlavní sponzor

Motocentrum Hulín

Sponzoři a partneři

PSI

MV-Moto

Moto Nero

Gereth

Pavel Kopáček

Doprava - Ondra Svoboda
 

Guest book

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Albrigi - Organic Wine

(Albrigi2020Mic, 21. 1. 2020 7:15)

Organic Wine
Do you ever worry about what additives, preservatives and pesticides are in your food? What about the effect on the environment of the manufacturing process?

When you make your own wine you don’t need to worry! Every ingredient has been put in the wine personally so you know exactly what you’re putting in to your body.

Whether you are using fruit you have grown yourself (or been given) or you’ve been able to source locally grown organic beauties – you can now make your own organic wine at fraction of the cost of store-bought organic wine.

You can also buy organic sugar fair trade sugar from the makewine.co.nz shop. This sugar has been sustainably and ethically sourced.

Sulphite (Sulfite) Free Wine
It is impossible to make a sulfite-free wine, because wine yeast produces sulfur dioxide (SO2) during the fermentation process. However, you can reduce and control the amount of sulphites in your wine by how much / whether you use metabisulphite in your home winemaking.

It is true that metabisulphite is an effective and safe method of sterilising both your must and equipment, but if you don’t mind taking a little bit of risk you can make wine without it. Using boiling water to sterlise your equipment and must, whilst a bit more risky in terms of your wine getting an infection, may be a worthwhile trade-off in your opinion especially if you have a sensitivity to sulphites. You can also choose to rinse your equipment that has been sterlised with metabisulphite with cooled boiled water to reduce the amount of sulphites you are adding to your wine. Also, if you are planning on drinking your wine young, the alcohol in the wine will act as a preservative, negating the need to add metabisulphite throughout the winemaking process as a preservative.

Some people use chlorine bleach to sterlise their equipment rather than metabisulphite. Also some homebrew stores sell a pink powder as a sanitiser which is a chlorinated product. This is NOT recommended. Chlorine is quite a dangerous product to have around wine. With improper use and insufficient rinsing chlorine residue may get into the wine. If it does, it could easily be converted to trichloroanisole (TCA) the major chemical found in cork taint (mustiness). For this reason, chlorine is almost never used in wineries.

Do jutra ;o)

(Raval Pl, 16. 10. 2015 22:49)

Pozdrawiam wszystkich zaangażowanych w jutrzejszy wyjazd. Życzę dużo słońca i mam nadzieję że się spotkamy.

Noční vyjížďka

(Patrik, 26. 6. 2015 19:44)

Kama se pojede na noční?

Re: Noční vyjížďka

(Pepé, 29. 6. 2015 14:34)

Ahoj Patriku, trasa se ještě zpracovává, byli jsme požádáni místním divadelním spolkem, jestli bychom nemohli vynechat jednu ulici, mají v té době vystoupení a neslyšeli by se. Takže trasu přepracováváme.

Aprosmoto

(Martin Půchovský, 14. 4. 2015 14:13)

Děkuju za hezký začátek sezóny přátelé.

Noční

(Marek Vybíral, 5. 7. 2014 11:14)

Včerejší noční vyjížďka byla luxusní. Perfektní svezení, výborně vybraná trasa, hlavně po městě, sice se jelo pomaleji než bych chtěl, ale ono to asi po městě ani rychleji nejde. Chystáte letos ještě něco podobného? Držím Vám palce!

Re: Noční

(Pepé, 14. 7. 2014 3:03)

Ahoj, a děkujeme. Samozřejmě i letos chystáme spoustu akcí. Tou hlavní je AprosMoto Day 2014 konaný opět v Říkovicích. A nebude ani chybět akce Moto Toulání, kterou plánujeme na 30.8. 2014, jinak se účastníme dalších akcí a vyjížděk, stačí sledovat Náš web nebo facebook a určitě se někde opět potkáme.

...

(Pavel, 20. 2. 2014 20:49)

Měl jsem možnost se zúčastnit pár vašich akcí a dobrýý !!! hlavně se mi líbil doprovodnej program, kterej na některých konkurenčních akcích chybí. palec nahoru!!! určitě letos na nějakou z akcí zajedem.

guest book

(APM, 7. 2. 2014 20:42)

Zde můžete vkládat své dotazy, názory, či připomínky ať už k akcím minulým, tak i k těm, co se teprve chystají. Samozřejmě budeme rádi za kladné ohlasy, ale uvítáme i konstruktivní kritiku ;-)